Jónské souostroví

Toto souostroví v Jónském mořï zahrnuje celkem sedm velkých ostrovů a řadu malých, často neobydlených ostrůvků. Z těch velkých jsou nejznámějšími Korfu, Zakynthos a Lefkada, na které míří nejvíce turistů. Zbývajícími velkými ostrovy jsou Ithaka, Paxi, Kefalonie a Kythira.

Historie

Jónské ostrovy byly ve starověku ovládány Římany, od 12. století patřily Byzanstské říši, poté je ovládaly Normané, Benátčané, Francouzi, v 18. století dokonce Rusové. Roku 1809 souostroví okupovalo Spojené království, které tu v roce 1815 ustanovilo protektorát Spojený stát sedmi jónských ostrovů. Teprve v roce 1864 přešly Jónské ostrovy pod řeckou svrchovanost.

Charakteristika jednotlivých ostrovů:

Korfu – říká se mu také Smaragdový ostrov, díky bohaté zeleni. Je to oblíbený cíl pro dovolenou a zamilovala si jej v minulosti také rakouská císařovna Sisi, která si zde nechala vybudovat  úchvatné letní sídlo Achillion s rozsáhlými zahradami. Malebné je hlavní město Kerkyra s uzoučkými uličkami i výstavnými domy.

Paxos – nejmenší z Jónských ostrovů, který leží pouhých 11 km od nejjižnějšího cípu ostrova Korfu.

Zakynthos – přezdívaný Levantská růže je pověstný úžasně čistým mořem a želvami karetami, které zde kladou vejce do bílého písku. Největší atrakcí je Modrá jeskyně a pláž Navagio, která je jedním ze symbolů Řecka a nejfotografovanější pláží se ztroskotanou lodí mezi strmými útesy.

Lefkada –  podle pověsti se zde narodila bohyně Afrodita a sebevraždu zde spáchala lesbická básnířka Sapfo. Je tu několik pláží, které patří k nejkrásnějším na světě. Poblíž letoviska Nidri jsou romantické vodopády, kde se můžete koupat.

Kefalonie – nabízí snad nejkrásnější pláže vůbec. Především Myrtos, Petani a hlavně Xi, což je pláž pokrytá červeným pískem, na které i v hlavní sezóně najdete osamocené místo.

Ithaka – hornatý Odysseův ostrov je zajímavý rybářskými vesničkami a plážemi. Pro turisty je nejlepší oblast na severu, ovšem nejlepší pláže jsou na jihu.

Další Informace: 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jónské_ostrovy