OSTROV ITHAKI

Ithaka, Ithaki nebo také Thiaki byla podle řeckých bájí sídlem dávného krále Odyssea. Tento ostrov leží kousek od severovýchodního pobřeží většího Jónského ostrova Kefalonie.

Historie

Ostrov byl osídlen od mykénské doby. Ve 2. století př.n.l. jej obsadili Římané, později byl součástí byzantské říše, poté zde panovali Normané. K určitému rozkvětu došlo až za Benátčanů v 16. století. V následujícím období patřila Ithaka střídavě Turecku, Rusku, Francii a Británii. Až v roce 1864 se po povstání místních ostrov připojil k Řecku.

Charakteristika

V roce 1953 byl ostrov poničen zemětřesením, ze kterého se postupně vzpamatoval. Tvoří jej hory a hlavně vápenec. Nejvyšším kopcem je Niritos (808 m). Pobřeží spadá prudce do moře, na východní straně je rozlehlý záliv Mola, nebo také Vathy. V zálivu leží i stejnojmenné hlavní město Ithaki. Nejvíce se na ostrově pěstují olivy a vinná réva. Obyvatelé jsou živi hlavně díky rybolovu a turistickému ruchu.

Pamětihodnosti

Hlavní město je nejen centrem ostrova, ale v místním Archeologickém muzeu jsou expozice vykopávek nalezených v různých částech ostrova. Ve městě můžete obdivovat sochy a památníky věnované legendám Odysseovi a jeho ženě Penelopé, Homérovi nebo bohu moří Poseidonovi. Pamětní deska připomíná pobyt anglického básníka lorda Byrona. Důležítý je místní přístav, ze kterého vyplouvají trajekty například na blízkou Kefalonii. Po stranách přístavu jsou patrné pozůstatky opevnění ze 16. století. Také je zde ostrůvek Lazareto, který sloužil v 18. století jako karanténní izolace pro nově příchozí a ve 20. století sloužil jako vězení.

Dalšími přístav ostrova jsou Kioni, Frikes a Piso Aetos. Ve vnitrozemí se nachází město Stavros, kde je krásný kostel, archeologické muzeum, busta Odyssea a další zajímavosti.

Dovolená a pláže

Ithaka je proslulá průzračným tyrkysovým mořem a krásnými, převážně oblázkovými plážemi. K nejznámějším patří pláže Afales na severu a Agios na západním pobřeží, která je na dohled od Kefalonie. Nejlepší turistickou oblastí je sever ostrova, ale nejlepší pláže jsou na jihu. Nejlepším způsobem, jak prozkoumat Ithaku, je pronajmutí člunu, nebo auta, které si můžete dovézt na trajektu ze soudního ostrova Patras.