Kam na Zakynthosu – 5 tipů na výlety

 

 

Zvolili jste Zakynthos jako cíl své příští dovolené? Pak vám gratulujeme, vybrali jste skutečně pohádkovou destinaci. Abyste se domů vraceli obohaceni množstvím překrásných zážitků, začněte tím, že si pořádně nastudujete mapu. Pro lepší představu přinášíme pár inspirativních tipů na místa, která by vám neměla uniknout.

 

Pláž Navagio

 

Důvod, proč ji uvádíme na prvním místě, je jasný: jde o jeden ze symbolů celého ostrova a pyšní se hned několika výjimečnostmi. Nevelký písečný půlkruh je přístupný pouze z moře, na pevnině jej totiž ohraničuje vysoký masiv skalnatých útesů, nepřístupný pro pěší (zato pro milovníky adrenalinu existuje možnost zaplatit si seskok padákem). Přímo na pláž se standardně dostanete jedině na některém z trajektů, které pravidelně vyplouvají z okolních přístavů. Na samotné pláži vám potom okamžitě padne do oka její dominanta: impozantní vrak ztroskotané pašerácké lodi, po níž dostala celá pláž svůj název („navagio“ znamená v řečtině doslova „vrak lodi“). Na místě se loď nesoucí jméno Panagios nachází od roku 1980, kdy jej při převážení ilegálního nákladu zastihla bouře a uvrhla na břeh. Příběh ztroskotaného plavidla je nicméně opředen řadou nejasností a není vyloučena dokonce ani varianta, že jej na místo záměrně nainstalovala řecká vláda s cílem podpořit turistický ruch.

 

navagio

 

 

Po stopách želv

Spatřit ve volné přírodě želvu, to se nepoštěstí každý den. Řecký Zakynthos je jedno z mála evropských míst, kde je něco takového možné. A že nejde o žádné drobečky! Když už želva, tak pořádná – místní pobřeží jsou známá jako hnízdiště karet obecných, vzácných a chráněných druhů vážících až 160 kilogramů. Pro milovníky přírody jsou proto doslova povinnou zastávkou například přilehlý ostrov Marathonissi nebo pláže Laganas či Garakas. Želvy mají dokonce svá privilegia: na řadě míst platí v době jejich rozmnožování zákaz provozování vodních sportů a místní letiště výrazně omezilo noční provoz, aby nerušilo jejich klid.

 

 

Klášter Anafonitria

Řecké kláštery patří k obzvlášť pozoruhodným místům, jejichž obdobu bychom jinde na světě marně hledali. Při každé dovolené v Řecku by proto měli turisté alespoň jeden z nich navštívit, bez ohledu na to, zda jsou či nejsou duchovně založeni. Na Zakynthosu stojí za prohlídku například Anafonitria v severozápadním cípu ostrova, označovaný mimo jiné za zdejší nejstarší dochovanou stavbu. Dnes je zasvěcen Panně Marii, což připomíná událost, která podle legendy vedla k jeho založení – na místě došlo k nálezu malé ikonky pocházející nejspíše ze ztroskotané lodi. Položení základního kamene se podle historiků odehrálo v 15. století. Klášter sestává z několika budov a ne všechny jsou zcela původní, přesto si zachovává mimořádně působivou atmosféru a kouzlo dávných časů.

https://www.tripadvisor.cz/Attraction_Review-g189462-d6584492-Reviews-Anafonitria_Monastery-Zakynthos_Ionian_Islands.html 

Anafonitria

 

Modré jeskyně

Průzračně modrá hladina vody představuje pro většinu turistů symbol dokonalé dovolené. Vděčný obrázek, který se vyjímá v katalogu každé cestovní kanceláře, však ne vždy zcela koresponduje s realitou. Chcete-li mít jistotu, že se vám poštěstí spatřit na vlastní oči dokonale modré moře, pak ji získáte u severního pobřeží v místě zvaném – nepříliš překvapivě – Modré jeskyně. Do moře se zde noří soustava vápencových kráterů, kterými je možné částečně proplouvat na lodích. Kromě toho, že nabízí vítané zchlazení, jsou vyhledávané především z jednoho důvodu: poskytují výjimečný zážitek v podobě zvláštní hry světel, jež vše v bezprostředním okolí barví do úchvatného azurového odstínu.

Modré jeskyně

 

 

Pláž Xigia

Od moře se nevzdálíme ani v našem posledním tipu, tentokrát se však vypravíme nikoliv na písečnou, ale oblázkovou pláž. Těch na Zakynthosu příliš není, což z Xigii dělá samo o sobě určité specifikum. Důležitějším důvodem, proč se o ní zmiňujeme, jsou však zdejší sirné prameny, považované za léčivé. Fakt, že vyvěrají v těsné blízkosti oceánu, připomíná charakteristická sirný zápach a voda je u břehu zbarvena dožluta. Koupání na místě se doporučuje při obtížích s pohybovým ústrojím, prameny mají údajně léčivý vliv rovněž na kožní choroby.

Xigia Zakynthos

 

Kam dál?

Mapa

Sledujte nás