KEFALONIE

Jedná se o největší z Jónských ostrovů a šestý největší ostrov Řecka. Kefalonii lze stručně charakterizovat jako obrovský zelený ostrov s jeskyněmi, podzemními jezery a především snad nejkrásnějšími plážemi ze všech Jónských ostrovů. Kefalonie je určena turistům, kteří chtějí strávit klidnou dovolenou. I na těch nejrušnějších plážích není žádný nával.

 

Jak se sem dostat

 

Na Kefalonii jezdí v létě trajekty z Italie, nebo z ostrovů Samos, Lefkada, Ithaka, Zakynthos nebo z přístavu Kilini na poloostrově Peloponésu. Ovšem na ostrově je i letiště s mezinárodním kódem EFL.

Pláže

Kefalonie nabízí snad nejkrásnější pláže vůbec. Především Myrtos, Petani a hlavně Xi, což je pláž na poloostrově Paliki. Je pokrytá červeným pískem, který vytváří dokonalý kontrast s bílými skalami, které pláž obklopují. I v hlavní sezóně zde najdete osamocené místo. Červený písek však není jedinou záhadou, se kterou se na Kefalonii můžete setkat.Záhady, rarity, zajímavosti

První záhadou je skála Kounopetra, která se rytmicky pohybuje s mořem. Druhou je útvar Katavothres, kde v hlubokých děrách mizí spousta mořské vody, aby se po sedmnáctikilometrové cestě pod  zemí objevila v jezerech na opačném konci ostrova. Přišli na toto rakouští geologové, kteří v r. 1963 vodu obarvili.

Raritou je vzácný druh smrku rostoucího jen tady a také volně žijící divocí koně. K zajímavostem patří jeskyně Drogarati stará 150 miliónů let, nebo obrovská podvodní „nádrž“ Melissani. Podstatnou část ostrova tvoří hornatý terén a nejvyšší hora Ainos měří úctyhodných 1628 m.

Hlavní město Argostoli

Centrem dění je čtvercové náměstí Valianou nedaleko přístavu, z něhož se podnikají výlety na Ithaku nebo do Lixouri-druhého největšího města Kefalonie ležícího na protější straně zálivu. V Argostoli je spousta obchodů, barů a taveren, které nabízejí výtečné pokrmy. Můžete si pochutnat na masových kuličkách keftedes či jehněčích kotletách, pečených sardinkách, masovém koláči nebo sladké rýži. K ní se podává retsina, víno s nezvyklou příchutí pryskyřice. Přímo na nábřeží si můžete od rybářů koupit čerstvé ryby, projít se po kamenném mostě Drapanu z r. 1813, který spojuje Argostoli s protějším břehem. Dalšími zajímavostmi je pomník Radikalu považovaný za symbol svobody a bíle zářicí maják Fanari.