KYTHIRA

KYTHIRA

 

Jestliže se mluví o ráji na zemi, pak to platí i o Kythiře. Podle Homérových legend se zde zrodila bohyně lásky Afrodita. Ostrov se nachází jižně od Peloponéského poloostrova. Dosud se nestal cílem masové turistiky, ale v oblibě jej mají zejména bohatí Athéňané, takže ubytování je nutné si zajistit dlouho dopředu.

Příroda

Povrch tvoří řada mohutných skal a pohoří, ale také zde najdete údolí a zelené pláně plné bohaté vegetace. Ve velkém množství se zde vyskytuje řada vzácných květin a rostlin. Také se zde rozkládají olivové a mandlové háje, roste tu spousta koření a bylin jako šalvěj, tymián a levandule. Milovníci květin ocení nádherné rozkvetlé tulipány či orchideje. Nejzajímavější je ale žlutá a bezlistá rostlinka, které místní říkají „Věčný život“.

Historické pamětihodnosti

Unikátní památkou je obrovský klenbový most Katouni v Kato Livadi. Návštěvníci, kteří rádi objevují minulost mohou obdivovat několik hradů, jako je například Avlemonas nebo Milopotamos. Kythira je také plná kostelů, kaplí a klášterů. Jeden z nich se dokonce nachází přímo v jeskyni. Koho zajímá minulost, dozví se toho nejvíce ve dvou zdejších muzeích. Archeologické se nachází přímo v hlavním městě Kythira. V Kato Livadi pak můžete navštívit Byzantské muzeum. Hlavnímu městu Kythira (Chora) ležícímu na jižním výběžku ostrova, dominuje mohutná benátská pevnost ze 16. stoletíPláže

Na ostrov Kythira se s cestovkami z ČR jezdí hlavně do středisek Kapsali a Kythira-Chora. Množství pláží se táhne podél celého pobřeží, ovšem mnohé z nich jsou přístupné jen z moře, jelikož skály a útesy neumožňují vybudovat přístupové cesty. Proto není problém si najít naprosté soukromí pro koupání a opalování na zcela opuštěných plážích. Některé jsou svou krásou proslulé, což platí například o Agia Pelagia, Agios Nikolaos, Chalkos, Kapsali, Platia Ammos a dalších.