Laganas

 

Kdo navštíví Zakynthos a vynechá při tom pláž Laganas, ten jako by na oblíbeném řeckém ostrově ani nebyl. Ubytování přímo v Laganas patří k nejvyhledávanějším z celé destinace, ale i v případě, že k pobytu zvolíte opačný konec ostrova, byste měli jeden den vyhradit výletu.

Pláš Laganas se rozprostírá na jižním cípu Zakynthosu, v dojezdové vzdálenosti od stejnojmenné metropole. Ostatně pojem „dojezdová vzdálenost“ lze v tomto případě použít prakticky pro veškerá místa na ostrově, neboť celý ostrov svou rozlohou zhruba odpovídá Praze. Pro jeho objevování se tedy doporučuje zapůjčit si auto a vyrazit na vlastní pěst, celodenní výlety jsou naprosto ideálním způsobem, jak strávit dovolenou.

Deset kilometrů písku

Vraťme se ale k místu, které – jak již bylo avizováno v úvodu – by ve vašem itineráři zcela jednoznačně nemělo chybět. Laganas v sobě ztělesňuje vše, co si představíte pod pojmem dokonalá pláž. Příjemně teplá voda, pozvolný přístup do moře a bělostný písek vytvářejí neodolatelnou kombinaci. Což však zároveň představuje i jednu z mála stinných stránek, jež by snad někdo tomuto zdánlivě dokonalému místu mohl vytknout – taková scenerie se pochopitelně nechce nikdo nechat ujít, proto je jen velmi obtížné, ne-li nemožné, spatřit Laganas nezaplněnou turisty. Šance, že na břehu najdete dostatek místa pro rozložení svého slunečníku, je však přece jen docela vysoká. Laganas totiž s délkou úctyhodných 10 kilometrů platí za jednu z nevětších pláží nejen na samotném Zakynthosu, ale dokonce v celém Řecku.

Po celém průběhu pláže Laganas jsou k dispozici nejen veřejná lehátka, ale i dostatek občerstvení a provozoven zajišťujících sportovní vyžití, především ve formě nejrůznějších sportů přímo na vlnách. Rodiny s dětmi ocení již zmiňovaný mělký vstup do vody, ideální pro plavecké začátečníky nebo ty, kteří se chtějí jen tak „cachtat“.

Turisté vs. želvy

Snad jediný, kdo ze zájmu turistů nijak neprofituje, jsou místní obyvatelé ze zvířecí říše. Největší význam náleží mořským želvám, konkrétně karetám obrovským. Jejich populace proslavila Zakynthos široko daleko, žádný z jiných řeckých ostrovů se podobnou kuriozitou v takové míře chlubit nemůže. Právě Laganas si tisíce těchto plazů každoročně volí jako svá hnízdiště a příležitost pozorovat, jak se jejich krunýře houfují ve vlnách, se ve volné přírodě jinak jen tak nepoštěstí – tedy přinejmenším málokde v Evropě. Pokud byste však přece jenom měli na želví osazenstvo smůlu, ještě to není důvod k zoufání. Obdobnou příležitost nabízí i další místa na ostrově, například pláž Gerakas. Z důvodu želvího hnízdění je však třeba respektovat určitá pravidla, jejichž účelem je zajistit chráněnému živočichovi dostatek „soukromí“ v době rozmnožování. Tehdy jsou zakázané noční vycházky a na pláži platí některá bezpečností opatření, například zákaz vpichování slunečníků do písku. V porovnání se celkovým zážitkem, který odnesete z návštěv pláže, jde však pouze o zanedbatelné detaily.

 

Kam dál?

Mapa

Sledujte nás