Letiště Korfu

 

Každé léto se nebe nad Řeckem mění v gigantickou vzdušnou dálnici, kde sviští jedno letadlo za druhým. Důvod mimořádně frekventovaného provozu je nasnadě: turistická sezona je v plném proudu a řecké ostrovy se ocitají v obležení turistů, kteří se na oblíbené ostrovy dopravují nečastěji právě letecky. Ne vždy je ale takový přílet či odlet pohodovou záležitostí – v mnoha případech se jedná doslova o adrenalinový zážitek.

Příkladem je ostrov Korfu. Místní letiště proslulo natolik, že řada návštěvníků se míří právě jen kvůli možnosti spatřit na vlastní oči zdejší přistávací dráhu. Čím je tak jedinečná? Ranvej na poloostrově Kanoni se totiž nachází v bezprostřední blízkosti pobřeží – její asfaltový povrch končí doslova jen několik metrů před mořskou hladinou, takže dokonale prověří pilotovo umění odlepit stroj od země v pravý čas. Ani přistání ale nejsou bez komplikací, délka přistávací dráhy je totiž kvůli omezené rozloze areálu pouhých 2375 metrů. Z laického pohledu se to může zdát dostatečné, opak je ovšem pravdou – standardní ranveje bývají na jiných letištích i několikanásobně delší a letadlo tak má dostatek místa na bezpečné zpomalení.

 

Zdroj foto ZDE

 

Dva miliony turistů

Dvoukilometrová rozjezdová dráha je nicméně pořád ještě luxus oproti tomu, s čím si museli vystačit piloti v počátcích existence letiště. To bylo zprovozněno krátce před druhou světovou válkou a během ní pak sloužilo vojenským účelům. Původní ranvej měřila pouhých 600 metrů! Později byla prodloužena na 800 m a k současným rozměrům nakonec projektanti došli v roce 1957, kdy letiště už několik let fungovalo i pro komerční účely. Vzdušný přístav, vzdálený tři kilometry od metropole Korfu, dnes představuje klíčový dopravní uzel celého ostrova. Za rok 2014 prošlo zdejšími terminály přes dva miliony cestujících, což jednoznačně svědčí o tom, jaké popularitě se mezi turisty těší jeden z neznámějších ostrovů v Jónském moři. Jen pro srovnání – pražské letiště Václava Havla odbavilo loni 15 milionů lidí, tedy asi 1,5násobek obyvatel České republiky. Na stotisícovém Korfu je tento poměr výrazně vyšší – vychází na celý dvacetinásobek.