Letiště Zakynthos

 

Chystáte-li se na dovolenou na řecký ostrov Zakynthos, pak jedno místo navštívíte zcela určitě: zdejší letiště. Ještě před tím, než za sebou zamknete dveře bytu, se proto vyplatí zjistit si základní informace o místu, kde za pár hodin přistanete. Následující řádky vám pomohou vytvořit si alespoň hrubou představu.

Orientační doba letu z Prahy na jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů je asi dvě a půl hodiny, což je vcelku příjemné. Například cesta autem z Prahy do Brna trvá kolikrát déle, a to ještě s přestávkami kvůli kolonám… Ale teď jsme v Řecku, tak si pojďme užívat dovolenou.

Letiště Zakynthos

Omezení kvůli želvám

Zakynthoské letiště neleží přímo ve stejnojmenné metropoli, jako to bývá obvyklé, ale nedaleko města Kalamaki na jihovýchodním pobřeží. Z hlediska obyvatel to není právě šťastné řešení, Kalamaki totiž platí za jednu z klíčových turistických oblastí ostrova. Před dvaceti lety zde byla dokonce otevřena přírodní rezervace a je tedy nasnadě, že hlasitý provoz letecké dopravy křehkému ekosystému nijak neprospívá.

Každopádně na přílivu zahraničních návštěvníků je místní ekonomika životně závislá, takže Řekové se rozhodli zatnout zuby a na všudypřítomná letadla si raději zvyknout. Totéž však neplatí pro ohrožené živočichy, kteří v oblasti našli svůj domov – paradoxně právě kvůli nim sem většina zmiňovaných turistů míří. Oblast Kalamaki proslula jako hnízdiště vzácných karet obrovských, které sem hromadně kladou vejce. Kvůli jejich hnízdění platí zákaz odlétání a přistávání letadel v době mezi 22. hodinou večerní a 5. hodinou ráno, aby vzácné plazy nerušil hluk.

Letiště Zakynthos

V soukromých rukou

Letiště na Zakynthosu bylo otevřeno v roce 1972, letadla zde mají k dispozici manévrovací prostor na ranvejích o celkové délce přes dva tisíce metrů, celková rozloha areálu se však od té doby ještě několikrát zvětšila. K rozšíření na současných 57 250 m2 došlo před deseti lety, kdy byl přistavěn kompletně nový terminál. V plánu jsou navíc další rekonstrukce a modernizace, jež řecká vláda vytyčila jako cíl pro příští léta a netýkají se pouze Zakynthosu, ale celkem 14 letišť na blízkých ostrovech v této oblasti. Značnou zásluhu na tom má společnost Fraport AG/Copelouzos, která před rokem podepsala smlouvu se státem, takže pro příštích 40 let je bude spravovat.

Loni zakynthoským vzdušným přístavem prošlo 1,6 milionu cestujících, což v porovnání s předloňskem znamenalo nárůst o bezmála 17%. Značný podél na tom měli zejména letní dovolenkáři z evropských států, mezi nimi i tisíce Čechů. Pro srovnání, pražské letiště Václava Havla odbavilo za stejný rok 15 milionů cestujících.

letiště Zakynthos

Kam dál?

Mapa

Sledujte nás