Mořské želvy – Zakynthos

 

Řecký ostrov Zakynthos má několik výstižných přívlastků od Květiny východu přes Ostrov vůní až po Levantskou růži. Nachází se v Jónském moři zhruba 15 km od poloostrova Peloponés. Jsou zde příznivé klimatické podmínky, hodně zeleně a nezvykle mělké a teplé moře. Jeho písčité pláže patří k nejkrásnějším v Řecku. Všechny tyto podmínky dělají ze Zakynthosu ideální destinaci pro dovolenou s dětmi, jelikož vstup do moře jak tak pozvolný, že dospělý člověk může jít do moře až 100 metrů a vodu má stále nanejvýš do pasu.

 

Zajímavosti o želvách Kareta

Tito mořští živočichové si vybrali zdejší pláž Laganas ke kladení svých vajec. Tento prastarý přírodní rituál zde provádějí každým rokem od května do září. V této době je pláž pro veřejnost uzavřena, aby želvy měly pro kladení vajec ty nejlepší podmínky. Ovšem turisté nejsou o tuto podívanou ochuzeni, neboť sem jezdí výletní lodě a lidé mají možnost pozorovat Karety nejen na pláži, ale i ve vodě. Kareta obecná je vzácný druh mořské želvy. Na Zakynthosu je jejím domovem malý ostrůvek Marathonisi, v překladu Želví ostrov. Zajímavostí je, že tento ostrůvek má i tvar želvy. Zahlédnout Karetu v moři kolem celého ostrova Zakynthos není nic neobvyklého. Vyskytují se v celém zálivu Laganas, konkrétně u pláží Kalamaki, Sekania nebo Gerakas.
 

Turistická místa Zakynthos

Největším lákadlem ostrova je pláž Navagio, což je nádherná přírodní scenérie na severozápadním pobřeží. Pláž je sevřena ze všech stran strmými skalami a na zlatavém písku leží vrak lodi, která zde ztroskotala v r. 1980. Údajně sloužila k pašování alkoholu, cigaret na Zakynthos a za bouře ztratil kapitán kontrolu nad plavidlem, které ztroskotalo v malé zátoce. Dnes patří toto místo k nejfotografovanějším scenériím v Řecku spolu s anthénskou Akropolí či ostrovem Santorini.

Dalšími zajímavostmi jsou Modré jeskyně na severním mysu Skinari, ve kterých je zářivě modrá a fosforeskující voda. Zakynhos je přitažlivý také nádhernou flórou, množstvím zeleně a omamně vonícími květy. V povědomí turistů je tento ostrov znám také jako útočiště mořských želv Kareta.