Pláž Navagio

 

 

Řecký ostrov Zakynthos se pyšní mnoha přívlastky a těžko bychom hledali ten nejvýstižnější. Ovšem pokud jej nazveme „ostrovem překrásných pláží“, pak zcela určitě nebudeme daleko od pravdy. Najdeme zde třeba Navagio – pláž považovanou za nejpůsobivější v celém Jónském moři. Ba dokonce jsou slyšet názory, že jde o nejpůvabnější pláž v celé Evropě! Chcete-li něco takového tvrdit, pak musíte mít vlastní zkušenost. Pojďme si proto udělat malý výlet do Řecka a třeba vás následující řádky nalákají k tomu, abyste na svou příští dovolenou zamířili právě na severozápadní cíp Zakynthosu.

 

 

Chráněna útesy

Navagio patří k těm plážím, které se tak trochu vymykají ze škatulek. Tak například už přístup k ní není nikterak standardní – chcete-li se sem dostat, je nezbytné opustit pevnou zem a nalodit se na trajekt, který vás k pláži dopraví oklikou přes moře. Přístup z pevniny je totiž znemožněn kvůli vysokým útesům, které kolem ní vytvářejí jakýsi opevněný půlkruh. Je sice možné na ně vystoupat z vnější strany a od místního kláštera se pokochat nádherným výhledem na vzniklou zátoku, ovšem dolů se pěšky nedostanete. Výletní lodě, které vás na Navagio dopraví, pravidelně vyrážejí z okolních přístavů.  Pro návštěvu se obecně doporučuje zvolit brzké ranní hodiny, v průběhu dne (a to zejména na vrcholu letní sezony) totiž bývá  Navagio doslova zaplavena návštěvníky.

Navagio

 

 

Pašerácká historie

Obrovskou popularitu si tahle mimořádná pláž vysloužila ještě z jednoho důvodu: patří k místům vyhledávaným dobrodruhy a milovníky adrenalinu. Jedno dobrodružství se tu ostatně odehrálo již před třiceti lety, kdy přímo na překrásné pláži za dramatických okolností ztroskotala pašerácká loď Panagiotis plující z Turecka, plná alkoholu a cigaret. Že nejde o báchorku vymyšlenou za účelem nalákání turistů, se může každý přesvědčit na vlastní oči – v písku totiž zůstal chátrající vrak, který dodnes slouží jako vděčný terč objektivů fotoaparátů. Opalovat se v těsné blízkosti majestátní kostry dřevěného plavidla je skutečně zážitek hodný zaznamenání. Dodejme ještě, že právě vrak se také stal motivem pro současný název pláže – až do roku 1980 nesla jméno svatého Jiřího (Agios Georgios), řecké úřady ji však po nešťastné události překřtily na Navagio, v překladu „Vrak lodi“. A když už je řeč o úřadech – existují jisté pochybnosti, zda příběh ukrytý za vrakem Panagiosu je tak docela pravdivý. Proslýchá se, že Řekové nechali maketu ztroskotané lodi umístit na Navagio záměrně s cílem podpořit turistický ruch… Zda to je pravda, sice nevíme, zato fakt, že loď láká zvědavce z celého světa, je zcela nepochybný.

Navagio

 

 

Jako Ikaros

Ale když už na Navagio jednou zamíříte, nenechte si ujít ani zdejší koupání. Průzračná voda potěší zejména milovníky rekreačního šnorchlování, kteří mají možnost pokochat se podmořským životem. A až budete mít plavání a potápění dost, seberte odvahu a zkuste třeba seskok rope jumping – pod dohledem zkušeného instruktora se s padákem snášíte z útesů přímo nad moře.

Vyhlašovat pomyslné soutěže o nejkrásnější pláže je poněkud ožehavá disciplína, protože každý z nás čeká od pláže něco jiného. Zatímco jednoho uhrane bělostný písek, jiný dává přednost netradičnímu, ale o to zajímavějšímu pohledu na oblázky ohlazené tisícovkami let tříštění mořských vln. Někdo preferuje divokost a nespoutanost, jiného uchvátí snadný přístup do moře a poklidná atmosféra…. Ať tak či onak, pláž Navagio patří k povinným zastávkám všech turistů na Zakynthosu.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script><!-- [et_pb_line_break_holder] --><ins class="adsbygoogle"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> style="display:block; text-align:center;"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-layout="in-article"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-format="fluid"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-client="ca-pub-6104761458673426"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-slot="5339304161"></ins><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script><!-- [et_pb_line_break_holder] --> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});<!-- [et_pb_line_break_holder] --></script><!-- [et_pb_line_break_holder] -->

Kam dál?

Mapa

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3150.0303119997916!2d20.622622214898477!3d37.85958116504945!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x13676b8cc2540ae1%3A0x783ee88b75588aee!2sNavagio!5e0!3m2!1scs!2scz!4v1537303096004" width="600" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen></iframe>
<div><!-- [et_pb_line_break_holder] --> <a href="https://www.dovolena.cz/recko/?cid=14044"><!-- [et_pb_line_break_holder] --> <img src="https://image.dovolena.cz/affiliate/banners/D_TakySeTamVidite_Recko_250x250.jpg" width="250" height="250"><!-- [et_pb_line_break_holder] --> </a><!-- [et_pb_line_break_holder] --> </div>

Sledujte nás