Řecká kuchyně, královna středomořské gastronomie

 

Čerstvá, zdravá a lehká – taková je řecká kuchyně, která si téměř s jistotou podmaní chuťové pohárky všech turistů. Jestli jste do Řecka někdy zavítali, pak jistě moc dobře víte, co máme na mysli. Není divu, že si našla stálé místo i mezi českými strávníky. Pojďme společně poodhalit, v čem se ukrývá její kouzlo.

 

V hlavní roli zelenina

Středomořská strava dobyla svět svou jednoduchostí, která ovšem nikterak nesnižuje její chutnost. Řekové dokážou beze zbytku využít darů, jež poskytuje půda prosycená horkými středomořskými paprsky: na jejich talířích se to proto hemží zralou a šťavnatou zeleninou, jež nesmí chybět snad v žádném jídle. Pro vegetariány se jedná o zemi zaslíbenou – při pohledu na bohatou úrodu je okamžitě jasné, že jejich jídelníček se rozhodně nemusí bát nedostatku pestrosti. Během léta zde přímo před očima dozrává to, co v našich supermarketech známe většinou jen z dovozu: rajčata, lilky, cukety, papriky,… Neodmyslitelným společníkem veškerých zeleninových jídel je olivový olej, konzumovaný za studena i jako prostředek na smažení. Místní v podstatě žádný jiný nepoužívají, vždyť když máte za domem sad staletých stromů obsypaný tisícovkami zralých plodů, jiná možnost se ani nenabízí. Chuť zeleninového základu pak dovedou k dokonalosti ještě nezbytné bylinky, řecké kuchařky je sbírají přímo pod okny a následně sypou do hrnců doslova po hrstech. Právě v Řecku leží domovina třeba takové bazalky, oregana či tymiánu, které leckdo z nás používá také.

 

 

Premiéra s chobotnicí

Ale nenechte se mýlit, i Řekové si rádi smlsnou na kusu masa. Ovšem přistupují k němu docela jinak než my. Namísto tučných bůčků, uzenin nebo řízků volí jemnější a odlehčenou přípravu, maso spíš dusí, než smaží a daleko častěji si pochutnávají na rybách či mořských plodech. Nalézt v menu takovou chobotnici není v lepších restauracích žádnou výjimkou, takže řada turistů ji díky tomu přijde na chuť. Na rozdíl od našeho vepřového je zde daleko hojnější hovězí, jehněčí či telecí a mase se velmi často zpracovává mleté nebo se zapéká s těstovinami či zeleninou. Oblíbenou formou přípravy je samozřejmě grilování. Zdravou pověst tradiční řecké kulinární show tak může pokazit zřejmě jen boom zahraničních fastfoodů, který se samozřejmě nevyhnul ani balkánskému poloostrovu. Až překvapivě často můžete jako přílohu dostat hranolky.

 

 

Sladká tečka

Za zmínku určitě stojí také řecké sýry – ostatně i ty už v hojné míře pronikly do české kuchyně. Tradiční řeckou fetu ovšem obvykle nahrazujeme univerzálním „balkánským sýrem“, takže většinou teprve v Řecku zjistíte, že ten opravdový chutná výrazně jinak, protože jeho základem je směs kozího a ovčího mléka. Mléko známe z řecké kuchyně také v podobě tradičního jogurtu s vysokým obsahem tuku, jež si místní rádi dopřávají s medem. A když už jsme u těch sladkých pokrmů, přidejme ještě zmínku o místních zdejších dezertech. Na jídelních lístcích většinou figuruje baklava, moučník z těsta a medu (nebo sirupu) doplněný ořechy. Ovšem dokonalou sladkou tečkou za opulentní večeří o několika chodech (jakou si Řekové rádi dopřávají během pozdních večerů) může být nakonec jen zralé ovoce. To v některých restauracích podávají dokonce jako pozornost podniku zcela zdarma, vždyť během sezony je ho všude nadbytek. Melouny, nektarinky, broskve, fíky, hroznové víno a další slaďoučké plody rostou přímo u silnic, jen je utrhnout. A naprostou povinností je pro všechny návštěvníky alespoň jednou vypít sklenici čerstvě vymačkané pomerančové šťávy s ledem.