ZAKYNTHOS

Tento mystický ostrov omývá průzračně čisté moře zářící několika modrými odstíny. Benátčané jej nazývali Květinou východu a jeho další přezdívka je Levantská růže. Leží 15 km od poloostrova Peloponés, je nejjižnějším a třetím největším ostrovem Jónského souostroví. Díky klimatickým podmínkám, množství zeleně a nezvykle mělkému a teplému moři je to ideální místo pro dovolenou s dětmi.

Zajímavosti ostrova

Zakynthos proslavily m.j. mořské želvy Caretta, které si vybraly pláž Laganas ke kladení vajec vždy od května do září. Největší atrakcí ostrova je nádherná přírodní scenérie – pláž Navagio. Z vysokého útesu je  úchvatný výhled na písčitou pláž přístupnou pouze z moře, na které stojí vrak pirátské lodi. Ta zde ztroskotala před třiceti lety při pašování cigaret a alkoholu a dnes patří tento pohled k jednomu z nejfotogeničtějších symbolů Řecka. Další zajímavostí jsou Modré jeskyně na severním mysu Skinari, v nichž je zářivě modrá voda, která fosforeskuje a jakoby vychází z hloubi moře.
Východní pobřeží pro změnu tvoří nekonečné olivové a citrusové háje, úrodné nížiny s vinicemi a také písčité pláže a mnoho hotelů a penzionů. Zde je nezvykle dlouhý pozvolný vstup do moře, což je kontrastem k největší hloubce moře v celém Středomoří. Jedná se o tzv. Inousskou propadlinu (4500 m), která se nachází u jihovýchodního cípu ostrova.

Hlavní město

Má stejnojmenný název, tedy Zakynthos a leží na východním pobřeží ostrova. Hlavním místem všeho dění je malebný přístav, kolem kterého vede silnice a pěší promenáda, oddělující přístav od centra. Město bylo několikrát zcela zničeno zemětřesením, nejprve v r. 1515 a naposledy v r. 1953. V dalších letech bylo však obnoveno do původní podoby, ve které převažuje italsko-benátský ráz architektury. Dominantou města je kostel svatého Dionýsa, jehož ostatky jsou uvnitř kostela uloženy ve stříbrném sarkofágu. Zajímavé je, že kostel je jednou z mála budov, která zemětřesení přestála. Nejkrásnější výhled na celé město, zátoku s přístavem a jeho okolí je z výšiny Bohali, která ční nad městem ve výši 196 m nad mořem.