Kefalonie – výlety

 

Šestý největší ze všech stovek ostrovů náležejících k řecké pevnině, to je Kefalonie. Přesto jej turisté zatím nestihli objevit tolik, jako třeba Krétu nebo Korfu. Jedním z možných důvodů je to, že se zde – na rozdíl od jiných letovisek – nenachází příliš velkých turistických lákadel.  Právě díky tomu je však Kefalonie ideální cíl pro ty, kteří vyhledávají poklidnější způsob strávení dovolené.

 

Pět tipů na výlety

Gratulujeme, jestli jste se za svou příští letní destinaci vybrali právě tento ostrov v Jónském moři. Jak si zdejší pobyt ozvláštnit, poradí následující výběr pěti výletních míst, která by vám rozhodně neměla uniknout. A pokud je nestihnete všechny, není proč zoufat – aspoň budete mít další důvod, proč se sem vrátit.

 

Pláž Xi – záhada červeného písku

Ne nadarmo se o ní zmiňujeme na prvním místě, je totiž doslova symbolem celého ostrova. Vědci dodnes nedokázali uspokojivě vysvětlit zdejší záhadu: červeně zbarvený písek. Má se za to, že možná pochází až z afrického kontinentu. Buď jak buď, je příslibem neobyčejného zážitku a v kontrastu s bílými skalami obklopujícími celý záliv vytváří impozantní podívanou. I kdybyste na Xi nezamířili kvůli koupání, fotografii odtud si zkrátka z dovolené přibalit musíte.       
A když už jsme u oblíbených pláží, vyplatí se zamířit rovněž na Myrtos – abyste zjistili, za co vděčí svému přízvisku „nefotografovanější v celém Řecku“.

Argostoli – hlavní město

Ať už se nacházíte na kterémkoliv řeckém ostrově, vždy se vyplatí zahrnout do svých plánů také návštěvu jeho metropole. Umožní vám přičichnout autentickému životu zdejších obyvatel a poznáte Řecko z té strany, na kterou jako obyčejný turista většinou nenarazíte. V Argostoli spatříte především moderní stránku Kefalonie, přístav byl totiž v polovině minulého století zasažen zemětřesením a řada původní zástavby přišla vniveč. Jednou z mála dochovaných budov je například maják Fanari monumentálně střežící vjezd do přístavu, případně dvě stě let starý kamenný most tyčící se nad zdejším zálivem a spojující obě jeho strany.

 

Assos a spol. – malebné vesničky

Ani milovníci historie ale nepřijdou zkrátka, byť pro ukojení svých potřeb budou možná muset trochu hledat. Nakonec se to ale vyplatí – odměnou budou skutečně malebný pohled. Vesniček, kde jako by se zastavil čas, najdete po celé Kefalonii hned několik, jednou z nejvyhledávanějších je Assos na severním pobřeží. Jeho panorama vypadá jako vystřižené z katalogu cestovních kanceláří. Obdobně romantický zážitek nabídne třeba vesnice Fiskardo

Kostel Panagia Lagouvarda – zázrak s hady

A nemělo by chybět ani trochu tajemna. Navštívíte-li vesnici Markopoulo, rozhodně nevynechejte zdejší kostel. Ten široko daleko proslul jednou pozoruhodnou kuriozitou: každý rok 6. srpna se zde jakoby odnikud vynoří desítky hadů, s jejichž druhovým zařazením si ani odborníci neumějí poradit. Záhadní plazi s černým zbarvením ve tvaru kříže však nejsou člověku nijak nebezpeční, třebaže se údajně plazí přímo mezi kostelními lavicemi i během bohoslužeb. Se stejnou pravidelností, jako se objevují, pak o devět dní později opět mizí a po celý rok o sobě nedají vědět.

Kounopetra

Jeden z dalších kefalonských unikátů je záliv Kounopetra ležící v těsné blízkosti druhého největšího města na ostrově, Lixouri na jižním pobřeží. Až do roku 1953, kdy Kefalonii zasáhlo zmíněné zemětřesení, zde docházelo k pozoruhodnému jevu: skála se v pravidelných intervalech pohybovala v rytmu mořských vln, vždy zhruba na dvacet minut. Ostatně název Kounopetra doslova znamená „pohybující se kameny“. Třebaže úkaz již vymizel, dodnes je míst označeno a láká zvědavce, kteří se chtějí přesvědčit, zda se kámen nerozhodl svůj někdejší zvyk obnovit.

Kam dál?

Mapa

Sledujte nás